Welcome to VW BROUK KLUB PRAHA
 Zaregistrujte se
HomePoslat článekNastaveníFórumPřipomínky
 
:: MENU ::
· Úvodní stránka
· O nás
· Z činnosti klubu
· Kalendář akcí
· Trocha historie
· VW Bus
· Technika
· Údržba brouka
· Fórum Flat4.org
· Galerie
· Odkazy
· FAQ

:: Moduly ::
· Domů
· Připomínky
· Zaslat článek

 
Historie: Jak to vlastně vzniklo?

Vložil prak nám odeslal(a) následující článek: - Středa, 28.12. 2005 - 15:33:23

historie VWNa počátku byl projekt lidového automobilu, který v první polovině 30. let vypracoval a postupně zdokonaloval Ferdinand Porsche, který se narodil 3. září 1875 v severočeské obci Maffersdorf (dnešní Vratislavice nad Nisou) v rodině klempíře.

V letech 1931 až 1934 v jeho konstrukční kanceláři ve Stuttgartu vzniklo několik prototypů lidových vozů s motorem vzadu, ale motocyklové firmy Zündapp a NSU, jimž byly tyto konstrukce určeny, se k sériové výrobě neodhodlali. V červnu 1934 uzavřel neúnavný konstruktér smlouvu s Říšským svazem automobilového průmyslu a získal tak finance potřebné k dalšímu vývoji projektu s teď už oficiálním označením Volkswagen. První funkční vzorky vznikly v období 1935 až 1936 v Porscheho garáži, tři desítky dalších byly v roce 1937 v automobilce Daimler-Benz. Na jaře roku 1938 dostal čtyřmetrový osobní automobil s dvoudveřovou karosérií typických oblých tvarů a plochým, vzduchem chlazeným čtyřválcem v zádi svoji definitivní podobu.

Mezitím byla v květnu 1937 založena firma Gezuvor, jejíž název byl zkratkou pro "Společnost pro přípravu německého lidového vozu", a o rok později 26. května 1938 byl nedaleko Fallerslebenu položen základní kámen budoucí automobilky a města pro její zaměstnance. Od srpna 1938 tisíce střádalů ukládali do spořitelen své marky v naději, že se snad už brzy dočkají vytouženého lidového automobilu. Koncem roku 1939 dosáhl počet předplatitelů vozu VW téměř 170 tisíc. Jenže nově budovaná automobilka se v rámci válečných příprav musela přeorientovat na vojenskou výrobu.

Místo úhledného Brouka se v roce 1940 v ještě rozestavěné továrně začaly vyrábět krabicovité terénní vozy KdF Kübelwagen (typ 82). V roce 1941 byly sice vyrobeny první sériové vozy Brouk s civilní karosérií, i ty však byly povětšinou určeny pro armádu. Souběžně s vozem Kdf 82 s pohonem zadních kol se od roku 1942 vyráběl i obojživelný automobil KdF 166 Schwimmwagen s pohonem 4x4 a sklopným lodním šroubem na zádi. Technicky zajímavý "vodník" byl vyvíjen současně s několika terénními verzemi velitelského vozu KdF s karosérií Brouka namontovanou na zesíleném podvozku s pohonem čtyř kol. Do konce války vzniklo v KdF Stadtu (budoucí Wolfsburg) necelých 70 tisíc automobilů, z nichž asi tři čtvrtiny vozů KdF 82. Už v květnu 1945 se téměř vybombardovaná továrna začala probouzet k novému životu. (podívejte se na http://www.mujweb.cz/zabava/chlop/popis/popis.htm věnované KdF 82)

Továrna se ocitla v britské okupační zóně a správou automobilky byl pověřen mjr. Ivan Hirst, zkušený technik a schopný organizátor. Během několika týdnů se podařilo v provizorních podmínkách rozběhnout výrobu prvních poválečných vozů Volkswagen Brouk s civilní karosérií a podvozkem zděděným z typu KdF 82. Do konce roku 1945 bylo vyrobeno 1785 automobilů, včetně typů 82 upravených na poštovní vozy a sanitky.V roce 1946 už produkce překročila hranici 10 tisíc automobilů a Brouk se začal prosazovat coby symbol poválečného znovuzrození německého průmyslu.zpracováno podle knižnice časopisu Svět motorů

 
:: Související odkazy ::
· Více o tématu historie VW
· Další články od autora admin


Nejčtenější článek na téma historie VW:
Karmann Ghia  Historie


:: Hodnocení článku ::
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


:: Možnosti ::

 Vytisknout článek Vytisknout článek


:: Poslat článek :: Nastavení :: Fórum :: Připomínky

napi¹tì adminovi Jan Paul
napi¹te pøedsedovi Ale¹ Blaha
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.10 sekund